Kontakta oss

Vi har telefontid vardagar mellan 9:00-12:00.

Växelnummer: 08-664 66 87

E-post: info@lakareivarlden.se

Vi har telefontid vardagar mellan 9:00-12:00.

Växelnummer: 08-664 66 87

E-post: info@lakareivarlden.se

Kansli

Eliot Wieslander

Generalsekreterare
Executive Director

eliot.wieslander@lakareivarlden.se
Telefon: 073-673 16 63

Lena Thurang

Nationell programchef
Head of Domestic Programmes

lena.thurang@lakareivarlden.se

Erik Åhlin

Regional samordnare
Regional coordinator

erik.ahlin@lakareivarlden.se

Ida Carlsson

Nationellt ansvarig medicin, smittskydd och SRHR
Project Manager and SRHR Focal Point

ida.carlsson@lakareivarlden.se

Matilda Bjurner

Ekonomiansvarig
Head of finance 

matilda.bjurner@lakareivarlden.se

Pernilla Graversen

Projektledare
Project manager

pernilla.graversen@lakareivarlden.se

Martin Gode

Regional Samordnare – Skåne
Regional Coordinator – Skåne

martin.gode@lakareivarlden.se

Styrelse

Thomas Avén

Styrelseordförande

thomas.aven@lakareivarlden.se

Kontakta Läkare i Världen ute i landet:

Uppsala

liv.uppsala@lakareivarlden.se

Norrbotten

norrbotten@lakareivarlden.se

Skåne

skane@lakareivarlden.se

Västerbotten

vasterbotten@lakareivarlden.se

Örebro

orebro@lakareivarlden.se

Hitta till oss:

Huvudkontor

Hantverkargatan 2c, 112 21 Stockholm
Öppettider: onsdagar juridisk- och psykosocial mottagning 18:00-21:00 & torsdagar medicinska kliniken 18:00-21:00

Norrbotten

EFS-kyrkan, Stationsgatan 48, centrala Luleå
Öppettider: tisdagkvällar från 18:00

Uppsala

COSMOS, Asylhälsans lokaler på Märstagatan 2
Öppettider: torsdagar 18.00-21.00

Skåne

S:ta Maria kyrkas lokaler, Södervärnsgatan 8, Malmö
Öppettider: torsdagar 18:00-20:00

Umeå

Uppsökande verksamhet. Kontakta lokalavdelningen för detaljer.

vasterbotten@lakareivarlden.se

Örebro

Stadsmissionens lokaler, Vasastrand 7
Öppettider: torsdagar 18-20.00

Östersund

Pastorsgatan 4, Östersund
Öppettider: 18-19:30 onsdagar ojämna veckor