Hej Per Stålhem!

Den 13 april hölls Läkare i Världens årsmöte och Per Stålhem valdes till ny ordförande för organisationen. Per har dels arbetat som bankman och dels som ledarskapskonsult. Han är ordförande i Capio St Görans sjukhus patientråd.

Vad är det som gör att du arbetar ideellt för Läkare i Världen, först som styrelsemedlem, nu som ordförande?

– Självklart för att jag tycker att verksamheten är viktig, både medmänskligt och politiskt. Kansliet och volontärerna gör ett fantastiskt arbete och bidrar starkt till många människors möjlighet att få hjälp och support. Jag växte upp och är präglad av en tid då strävan efter demokrati, globalisering, ömsesidig handel, hjälp, medmänsklighet och vilja till allas utveckling var tydligare än idag i alla politiska riktningar. Läkare i Världen är ett exempel på en organisation som vidmakthåller flera av dessa områden. Därför ser jag det som ett viktigt politiskt ställningstagande utan att vara partipolitisk. Jag vågar tro att de flesta i Sverige fortfarande och i framtiden ser de här värdena som viktiga och vill gå i den riktningen igen, men retoriken idag bygger för mycket på rädsla. Det här vill jag vara med och påverka.

Att bli ordförande är en förmån och möjlighet att arbeta med ett lag som alla vill skapa förutsättningar för kansli och volontärer att göra det bästa jobb de kan.

Hur kommer du att arbeta som ordförande, vad är det viktigaste som ordförande för organisationen nu?

– Ordförandes uppdrag är att säkerställa medlemmarnas vilja med organisationen, att tolka detta, prioritera, nå mål och sträva efter en vision. Jag ser att mitt viktigaste uppdrag är att hålla fast vid visionen och de långsiktiga målen och med det skapa förutsättningar för medarbetare och volontärer att göra sitt bästa varje dag. Det innebär bland annat att försöka förstå en framtid. Jag kommer att behöva mycket hjälp eftersom jag självklart inte kan allt. Det tror jag att jag kommer att få av alla kloka människor i och utanför vår egen organisation.

Hur ser du organisationens utveckling om fem år, tio år?

– Egentligen önskar jag att vi inte behövs… men mer realistiskt är vi inte där då. Vår grundidé är ju att riva barriärer till vård genom att hjälpa, vård, vittna kvarstår. Vilken vår målgrupp är då vet jag inte men det kommer alltid handla om dem som står längst från den allmänna vården. Några punkter:

  • Vi är en självklar aktör för mänskliga rättigheter
  • Vi har en unik informations- och kunskapsbas om vår målgrupp och dess förutsättningar och vi är efterfrågade som experten inom vårt område
  • Vi är det självklara valet för framförallt vårdpersonal som vill arbeta som volontärer
  • Vi är en viktig del av den internationella verksamheten då globalt samarbete är en viktig faktor för en bättre värld